Jak wyposażyć gabinet stomatologiczny?

Stomatologia to dziedzina, w której oprócz umiejętności lekarza, liczy się także wyposażenie gabinetu – wysokiej jakości sprzęt stomatologiczny – unity, skalary i piaskarki, a także kompresory i pompy – to wszystko decyduje często o szybkości, skuteczności, jak i bezbolesności poszczególnych przeprowadzanych zabiegów. Takie wyposażenie jest niezbędne, ale nie należy zapominać również o tych małych, z pozoru mniej ważnych elementach, które również są konieczne w każdym gabinecie stomatologicznym.

Podstawowe wyposażenie

unityW każdym gabinecie dentystycznym powinien znaleźć się wspominany już unit stomatologiczny, który służy do przeprowadzania wszystkich najważniejszych zabiegów. Wybierając unity stomatologiczne, kierujemy się tym, aby były one wygodne dla pacjenta, jak i lekarza, ale także dobrze wyposażone: podstawę stanowi instalacja sprężonego powietrza i wody sieciowej. Kompresor powinien być wysokiej jakości – najlepiej jednak, żeby znalazł się on w oddzielnym pomieszczeniu, gdyż zazwyczaj generuje on duży hałas, który może rozpraszać lekarza, jak i stresować pacjenta. Wśród standardowych elementów wskazać można także na lampę polimeryzacyjną przeznaczoną do utwardzania kompozytu, dmuchawko-strzykawkę, skalar piezoelektryczny oraz operacyjną lampę halogenową.

Gdzie wyrzucać odpady medyczne?

pojemniki na odpady medyczneOdpady medyczne, ze względu na to, że mogą być niebezpieczne dla środowiska, jak i dla osób, które przez przypadek będą miały z nimi kontakt, powinny być właściwie przechowywane – zabrania się więc wyrzucania ich do pojemnika na odpady komunalne. W gabinecie stomatologicznym niezbędne są pojemniki na odpady medyczne. W ofertach producentów znajdziemy różne wielkości takich pojemników – od 0,2 litra do nawet 30 litrów. Zbiorniki te są stosunkowo tanie. Posiadają pokrywki, które pozwalają na hermetyczne zamknięcie, co uniemożliwia kontakt z zawartością. Dodatkowo ich wykonanie z polipropylenu sprawia, że firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami mogą spalać je w spalarniach, a podczas tego procesu nie będą wydzielane szkodliwe substancje. Wśród produktów przeznaczonych do odpadów medycznych znaleźć możemy także worki z folii LDPE.

Czystość jest najważniejsza

stomatologKażdy gabinet medyczny powinien odznaczać się sterylną czystością. Dzięki temu pacjenci mają pewność, że podczas zabiegu nie spotka ich żadne zakażenie. Stomatolog, dbając o czystość, musi mieć zawsze pod ręką środki do dezynfekcji powierzchni. Do czyszczenia niewielkich powierzchni można wykorzystywać specjalne chusteczki nasączone środkiem bezalkoholowym o działaniu dezynfekcyjnym. Według dentonet.pl mają one działanie:

  • bakteriobójcze,
  • grzybobójcze,
  • wirusobójcze,
  • prątkobójcze.

Ich zaletą jest to, że są wytrzymałe oraz charakteryzują się szybkim działaniem. Wśród pozostałych środków do dezynfekcji powierzchni znaleźć można specjalne preparaty w sprayu, które działanie sporobójcze wykazują już po piętnastu minutach od zastosowania. Środki tego typu bardzo szybko schną, a przy tym nie zostawiają nieestetycznych smug. Dodatkowym walorem jest wyjątkowa wydajność – nierzadko litr płynu pozwala na użycie na nawet 100 m2 powierzchni. Dostępne są również preparaty ze spryskiwaczem, bezalkoholowe lub oparte na alkoholu.

Czego jeszcze nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym?

gabinet dentystycznyNa portalu www.portaldentystyczny.pl można przeczytać, że wyposażając gabinet stomatologiczny, wybierzmy meble, które można w łatwy sposób wyczyścić – najlepiej, żeby były to na przykład szafki na kółkach – pozwoli to na ich szybkie przenoszenie z miejsca na miejsce, a więc i dokładne wyczyszczenie każdej powierzchni. Aby spełniać warunki higieny, stomatolog powinien pamiętać o tym, że w jego gabinecie musi znaleźć się zlew z dostępem do zimnej, jak i ciepłej wody. Chirurgia stomatologiczna to obszerna dziedzina – to nie tylko usuwanie chorych zębów, ale i zabiegi estetyczne – chętnych na nie jest całe mnóstwo, dlatego zazwyczaj gabinety, jak te w Koszalinie, nie narzekają na brak klientów. Stomatolog poświęca każdemu pacjentowi określoną ilość czasu – jeżeli gabinet jest więc wyposażony w sprzęty wysokiej jakości, z pewnością wszystkie zabiegi zostaną przeprowadzone nieco szybciej. Oczywiście jednak, oprócz dobrego sprzętu, pacjenci z Koszalina cenią sobie stomatologów, w których umiejętności mogą ufać.

W kwestii podsumowania tematu

Bez wątpienia stomatologia jest dziedziną leczenia, która codziennie znajduje dla siebie pacjentów. Chcąc utrzymać się w tej branży, musimy sporo zainwestować – nie opłaca się oszczędzać na sprzętach – najlepiej wybierać te naprawdę dobrej jakości, choć to głównie nasze umiejętności pozwolą nam zjednać sobie klientów.

1 thought on “Jak wyposażyć gabinet stomatologiczny?”

  • Według mnie także ważne jest, gdy jest to stomatolog dziecięcy, aby był on wyposażony na przykład w zabawki czy kolorowe plansze. Dzięki temu można będzie zająć dziecko podczas zabiegu.

Dodaj komentarz