Jak wykonać dobrze izolowany dach do domu pasywnego?

Pasywność nowoczesnych domów, a co za tym idzie niskie zużycie energii w nich wiąże się nie tylko z zastosowaniem odpowiednich technik budowlanych i zastosowaniem odpowiedniej bryły domu, ale także i z właściwym wykonaniem dachu. Jakie znaczenie ma dach dla domu pasywnego i jak powinien on być zaizolowany? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w tym artykule. 

Dachy w domach pasywnych – co warto wiedzieć?

DachDach jest bardzo ważnym elementem domu pasywnego, by miał on odpowiednie parametry powinien on być dwuspadowy lub pulpitowy czy płaski, niemniej najlepiej sprawdzają się te dwuspadowe. Ważnym elementem dachu w domu pasywnym jest rozmieszczenie okien, powinny się one znajdować pod okapem, który chroni je przed nadmiernym nasłonecznieniem, co pomaga w regulowaniu temperatur w okresie letnim, a jednocześnie nie ogranicza on dostępu promieni słonecznych do domu w okresie zimowym, co jest bardzo istotne dla domów pasywnych. Jedną z najistotniejszych kwestii w domach pasywnych, by dachy spełniały swoją role, jest wykonanie odpowiedniej izolacji. Co ważne powinna zostać wykonana szczelna termoizolacja oraz paroizolacja. Mniejsze znaczenie ma natomiast rodzaj dachu, z powodzeniem dach może zostać wykonany z dachówek ceramicznych, cementowych czy nawet z blachy.

Izolacja dachu w domu pasywnym – ogólne zasady

W artykułach na portalu tematycznym www.budownictwopasywne.pl izolacja stosowana w domu pasywnym powinna mieć minimum 30-35 cm grubości łącznej, co ważne powinna ona także dokładnie eliminować mostki termiczne znajdujące się w okolicach krokwi. Należy także pamiętać o tym by izolacja poddasza domu pasywnego była skuteczna, konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylacje, a tym samym konieczne jest także izolacjawykonanie odpowiedniej izolacji paroprzepuszczalnej. Izolacja przeciwwilgociowa dachu, powinna z jednej strony chronić ocieplenie przed ewentualnymi zaciekami, a z drugiej umożliwić oddychanie dachu i usuwanie nadmiaru paru wodnej, która to gromadzi się na jego szczycie. Do ocieplania dachów w domu pasywnym zaleca się zwykle piankę poliuretanową.

Izolacja poddasza pianką pianką poliuretanową – dlaczego warto?

Pianka poliuretanowa wykorzystywana do ocieplania dachów nie jest jakoś szczególnie nowym rozwiązaniem, ponieważ rozwiązanie to dostępne jest już od kilku dobrych lat. Niemniej nie jest to rozwiązanie zbyt rozpowszechnione. Fakt ten wynika przede wszystkim z tego, że ocieplenie domu za pomocą pianki jest stosunkowo drogie w porównaniu z innymi metodami. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć jednak takie cechy jak:

  • bardzo dobre właściwości izolacyjny,
  • dobry stopień ochrony przed wilgocią,
  • dobre izolacyjność akustyczna,
  • szybkość wykonania ocieplenia.

Pianka poliuretanowa zalecana jest do domów pasywnych w dużej mierze z racji tego, że jej właściwości izolacyjne określane są jako dwukrotnie wyższe niż w przypadku popularnej wełny mineralnej czy styropianu. Zaletą tego rozwiązania są jednak nie tylko lepsze właściwości izolacyjne, ale także i fakt, że izolacje tego typu wykonuje się w sposób natryskowy, dzięki temu kładzie się je szybciej i prościej. Dodatkowo izolacja poddasza pianką ma tę zaletę, że natryskowa metoda nanoszenia pianki sprawia, że przy tego rodzaju ociepleniu nie występują żadne łączenia, co gwarantuje szczelność termoizolacji. Pianka poliuretanowa dobrze chroni dom przed wilgocią, co także jest dość istotna zaletą tego rodzaju izolacji. Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wymaga jednak zastosowania specjalnych urządzeń – pistolety natryskowe oraz właściwej odzieży ochronnej, a co za tym idzie konieczne jest zawsze wynajęcie odpowiedniej firmy, która zajmuje się profesjonalnym ocieplaniem poddaszy z wykorzystaniem tej metody. By mieć pewność odnośnie jakości wykonania ocieplenia metoda natryskową warto sprawdzić doświadczenie danej firmy i to jakie opinie wystawili jej poprzedni klienci.

Ocieplenie dachu – a montaż ekologicznych systemów pozyskiwania energii

panele fotowolaticzneDomy pasywne, czyli innymi słowy domy ekologiczne bardzo często wyposażone zostają w systemy pozwalające na wykorzystanie zielonej energii. Przede wszystkim należałoby tu wskazać na systemy fotowoltaiczne, które to na dzień dzisiejszy są najpopularniejsze. Według www.odnawialnezrodlaenergii.pl panele fotowoltaiczne standardowo montowane są na dachu i także w przypadku domów pasywnych nie ma do tego przeciwwskazań, przy czym należy zwrócić uwagę by systemy fotowoltaiczne były montowane przy wykorzystaniu specjalnych mocowań, które nie naruszają warstwy izolacyjnej dachu. Mniej spotykanym rozwiązaniem, choć także zdarzającym się jest domowa elektrownia wiatrowa. Takie turbiny wiatrowe także mogą być montowane na dachu, jednak w przypadku domów pasywnych bezpieczniej jest zdecydować się na wolno stojącą turbinę.

Krótko podsumowując

Poprawne wykonanie dachu w domu pasywnym jest bardzo ważne by spełniał on standardy dla tego typu obiektów. Ważne jest tutaj zarówno to by sam dach miał odpowiedni kształt jak i to by zostały zastosowane odpowiednie metody ocieplenia go.

1 thought on “Jak wykonać dobrze izolowany dach do domu pasywnego?”

  • W takim domu przede wszystkim liczy się dobór izolacji, jak i to, że nie będą powstawały mostki cieplne. Dlatego opisana wyżej pianka jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz