Jak wygląda montaż hal stalowych?

Hale stalowe na dzień dzisiejszy są bardzo powszechne. Znalazły one zastosowanie w wielu różnych branżach, głównie z racji tego, że ich budowa jest znacznie szybsza niż tradycyjnych obiektów architektonicznych, a tym samym jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Co zatem o budowie hal stalowych i ich specyfice warto wiedzieć nim zdecydujemy się na taką inwestycję? Odwiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Hale stalowe – co warto wiedzieć?

Hale staloweHale stalowe obecnie znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach gospodarki, głównie z racji tego, że ich budowa jest zdecydowanie szybsza niż w przypadku konwencjonalnych obiektów architektonicznych. Według www.ekspertbudowlany.pl producent hal stalowych jest w stanie kompletny obiekt wykonać w terminie od 4-8 tygodni. Dodatkowo hala stalowa budowana jest z trwałych i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu z powodzeniem może one być wykorzystywana przez lata, co także przemawia za stosowaniem tego rozwiązania w zamian tych bardziej konwencjonalnych. Należy jednak pamiętać o tym, że stal choć jest materiałem wytrzymałym to jednak nieodpowiednio zabezpieczona bywa podatna na korozję, co może osłabiać całą konstrukcje, dlatego  w przypadku tego typu obiektów już po rozpoczęciu ich użytkowania koniczne jest ich konserwowanie. Wróćmy jednak do początku jak wygląda montaż hal stalowych i na co w jego trakcie jak i przy wyborze firmy montażowej należy zwrócić uwagę?

Montaż hal stalowych – jak przebiega?

budowa hali stalowejChoć montaż poszczególnej hali stalowej może się nieco od siebie różnic, ze względu na jej specyfikę to jednak zawsze wyróżniany te samy fazy powstawania hali stalowej. I tak wyróżnić można następujące etapy:

  • przygotowanie ogólnego planu,
  • przygotowanie szczegółowego projektu,,
  • przygotowanie terenu pod budowę,
  • wykonanie fundamentów,
  • stawianie konstrukcji stalowej,
  • wykończenie konstrukcji stalowej (montaż poszycia).

Czas jaki jest potrzebny na montaż hal stalowych zależy od ich wielkości i specyfiki, jak i od rodzaju zastosowanych materiałów do budowy. Duże znaczenie na czas wykonania hali stalowej ma sposób wykonania fundamentów. Dużym przyspieszeniem będzie wykonanie fundamentów z prefabrykowanych elementów, niemniej nie można zapomnieć o tym, że to od jakości i sposobu ich wykonania przede wszystkim będzie zależeć trwałość hali stalowej. Szybkość montażu hal wynika również z tego, że łączone są ze sobą duże elementy konstrukcyjne, co przyspiesza cały proces. Do ich zamontowania wykorzystuje się usługi dźwigowe, gdzie dźwigi transportują elementy ramy hali, które to dalej są ze sobą łączone. Na tak przygotowany szkielet zakłada się poszycie.

Montaż poszycia hali stalowej

świetliki z poliwęglanuCzas potrzebny na wykonanie poszycia hali stalowej zależy od rodzaj materiałów z jakich ma być wykonane poszycie, od wielkości samej hali jak i jej specyfiki. Im bardziej skomplikowany projekt hali, tym dłuższy czas montażu poszycia. Rozbieżności przy montażu mogą być bardzo duże od tygodnia do ponad miesiąca, co warto mieć na uwadze. Standardowo poszycie wykonuje się z blachy ocynkowanej, która to jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, Takie poszycie jednak całkowicie uniemożliwia dostęp światła dziennego do wnętrza hali, dlatego bardzo często na dachach hal montuje się świetliki z poliwęglanu. Wykonywane są one zwykle z takiego materiału jakim jest poliwęglan lity, dzięki czemu są one bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Po ukończeniu montażu poszycia, hala właściwie jest ukończona, nim jednak zostanie ona oddana do użytku kierownik budowlany musi dokonać jej inspekcji, po czym dopiero może zostać przekazana odpowiednia dokumentacja inwestorowi.

Konserwacja hal stalowych

malowanie hal stalowychJak wspomnieliśmy na wstępie choć hale stalowe są bardzo trwałe, to jednak należy się liczyć z koniecznością ich konserwacji. Na portalu www.wielkiebudowanie.pl można przeczytać, ż pod wpływem niekorzystnych warunków i uszkodzenia powłoki ochronnej może dochodzić do korozji, dlatego by obiekty tego typu były bezpieczne konieczne jest przeprowadzanie regularnej kontroli ich stanu technicznego, którą można wykonać za pomocą tak zwanych badań nieniszczących. Ważne jest także i to by powierzchnia elementów stalowych zwłaszcza w obszarze łączeń była konserwowana, poprzez naniesienia na nią powłoki ochronnej.

Podsumowanie

Montaż hal stalowych nie jest procesem szczególnie złożonym, dziek czemu w większości wypadków przebiega on bardzo sprawnie i szybko. niemniej należy liczyć się z tym, że zarówno termin realizacji jak i jakość wykonania takiej konstrukcja zależy od tego jaka firma będzie zajmować się montażem.

1 thought on “Jak wygląda montaż hal stalowych?”

  • Takie hale bardzo szybko się buduje, co można zauważyć w wielu miastach. W przeciągu nawet miesiąca powstają duże hale magazynowe czy produkcyjne. Poza tym budowa takiej hali jest tańsze, przez co właśnie wielu inwestorów decyduje się właśnie na taki rodzaj obiektu.

Dodaj komentarz